abhari
09 آذر 1401 - 12:36

نماینده بافق در مجلس: پرورش شتر در بافق، صرفه اقتصادی دارد

نماینده بافق درمجلس شورای اسلامی گفت: یکی از چالش‌های جدی کشور، موضوع آب و تامین نهاده‌ها است و از آنجا که پرورش شتر، نهاده و آب کمتری را مصرف و گوشت با کیفیتی را به بازار مصرف ارائه می‌کند جا دارد مردم بافق به خصوص جوانان بافقی در راستای پرورش این حیوان حرکت کنند.

محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از این شهرستان اظهار کرد: با توجه به این‌که شترداری با فرهنگ مردمان بافق گره خورده و پهنه لازم ایجاد شده است، جوانان با استفاده از این بستر، کار پرورش شتر و تولید گوشت را گسترش دهند. 

وی افزود: پهنه (شهرک) پرورش شتر در بافق ایجاد شده و یک نگاه فناورانه و نوآورانه به همراه دارد که جوانان منطقه می توانند با آب و نهاده‌های کمتر، تولید بیشتر و اشتغال ارزان‌تر و سریع‌تر داشته باشند. 

صباغیان به نقل از رئیس هیات مدیره شرکت شهرک‌های کشاورزی استان یزد خاطرنشان کرد: دو شهرک در حوزه تولید ماهیان و گوشت قرمز در شهرستان بافق راه‌اندازی شده که این ۲ شهرک زمینه افزایش اشتغال، تولید بیشتر گوشت سفید و قرمز را فراهم کرده است.  

به گفته وی شترداری در بافق و پرورش این حیوان به ۲ روش انجام می شود که یکی نگهداری در پرواربندی و دیگری چَرا در مرتع است که از قدیم الایام رواج داشته و هنوز هم هستند افرادی که شغل آبا و اجدادی خود را رها نکرده اند و از این بابت بسیار راضی هستند. 

نماینده 6 شهرستان در استان یزد، مرتع شتری بافق از جمله ظرفیت های زیست محیطی است که به خوبی توسط بخش خصوصی شناسایی و مدیریت شده و امروز به الگویی مناسب برای کشور تبدیل شده است و مرتع برای پرورش شتر امروزه با گرانی نهادهای دامی، بسیار مقرون به صرفه تراست. 

نماینده مردم ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم ، مهریز و مروست در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شتر در بخش های فقیر مرتعی چَرا می کند بنابراین باید به صورت اصولی برای آن ها برنامه ریزی داشته باشیم و جوانانی که این شغل را انتخاب می کنند باید مورد حمایت مسوولان استانی و شهرستانی قرار گیرند. 

نایب رئیس دوم کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها اظهارکرد: شتر سازگارترین حیوان با شرایط اقلیمی گرم و خشک است بنا براین با توجه به اهمیت شترداری در ایجاد اشتغال و بهبود وضع اقتصادی مردم منطقه و تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز جامعه، لازم است به متقاضیان از طریق تسهیلات و واگذاری زمین مساعدت شود. 

صباغیان افزود: تأمین امنیت غذایی به عنوان یک موضوع جدی در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته است و یکی از محورهای اصلی در حوزه تامین امنیت غذایی، توسعه شهرک‌های کشاورزی به عنوان پیشران توسعه و تسهیل در سرمایه‌گذاری و اشتغال است. 

هم اینک دو هزار و ۷۰۰ نفر شتر در بافق نگهداری می‌شوند، این شهرستان بعد از اردکان رتبه دوم پرورش این حیوان را دراستان به خود اختصاص داده است و ۷۷ بهره بردار در این زمینه فعالیت دارند. 

پایان پیام/ع

منبع: فارس
شناسه خبر: 889921